Odborné články

Jiří Adamec: Problém tvorby televizní zábavy je moc vážný!


Režisér Adamec říká, že problém televizní zábavy není jen v panězích. Chybí údajně hlavně talenty! (Text z roku 2003)


Přečetl jsem si Váš článek o zábavě a chci Vás ujistit, že pravdu máte jen částečnou. Problém tvorby televizní zábavy je moc vážný. Jen v penězích problém zábavy v TV zdaleka není. Dokonce se domnívám, že v penězích je až na jednom z mnoha dalších míst. Jde také o talent, o znalosti souvislostí, o respektování pravidel hry, o schopnost pohybovat se po hřišti v prostoru vyznačeném pravidly, o schopnost respektovat je, o pokoru, a to ne jen ve vztahu k divákovi. Jde také o důslednou znalost diváka a jeho potřeb, o respektování řemesla a jeho zákonitostí, o úctu k elementární profesionalitě...Je toho ještě víc a není to zdaleka tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

A kritici jsou kapitola sama pro sebe. Předpojatí, zaujatí, s jasně formulovaným vkusem, přesně takoví, jak je viděl Karel Čapek: chtějí, aby to bylo, jak by to udělali oni, kdyby to uměli...A to je ten lepší případ. Většinou jsou to zamindrákovaní jedinci, dštící zlobu a závist, zejména tam, kde ze země vyrazil úspěch.

Mnoho lidí z branže ještě bere názory "kritiky" vážně a přitom netuší souvislosti, to pochopí až později. Skutečná kritika jim chybí, stejně jako chybí mně. Ale tím myslím kritiku, která má ponětí. To máte jako s dramaturgem. Ten taky může pracovat v branži a ponětí mít nemusí. Ale skutečný dramaturg, to je poklad. To je pro producenta nejcennější zboží. Ale kolik jich je? Těch, kteří nezištně v rámci "náplně práce" inspirují a vedou autora k cíli... A s žurnalisty co něco kritizují je to stejné?.

Jaroslav Dietl říkával, že pokud si přečetl kritiku, nebyl schopen druhý den psát. Potom se rozhodl, že to nebude číst a stal se svobodným člověkem. Tento autor "komunistické, červené knihovny" je dnes považován za klasika a téměř génia televizní literatury. A přitom jím byl vždy. I v době, kdy po něm většina novinářských nul plivala. A to není tak dávno. Takže, je to složitější...

Mějte se hezky a vše dobré v roce 2003. Jiří Adamec
Poslední úprava stránky: 2010-04-28 17:37:56